Vztah lidí k vědě se v průběhu pandemie zlepšil

08.02.2021

Kromě zavedených pořádků v každodenních životech všech lidí změnila pandemie koronaviru také postoj lidí k vědě, a to pozitivně. Více než polovina z nich si plně uvědomuje, jak je věda pro celou společnost i jejich osobní životy důležitá. Upínají k ní svou důvěru zejména s ohledem na ukončení pandemie, nebo nalezení léku na rakovinu a další onemocnění. Vyplývá to z pravidelného průzkumu State of Science Index od společnosti 3M.

Technologická společnost 3M zveřejnila výsledky celosvětového průzkumu, ve kterém lidé ze 14 zemí vyjádřili během současné pandemie svůj postoj k vědeckým disciplínám a jejich dopadu na společnost. Přestože se globální výsledky od těch středoevropských mírně liší, jedno z nich vyplývá zcela jasně. Aktuální důvěra lidí ve vědecké poznatky je momentálně nejvyšší za poslední tři roky, tedy za celou dobu, co společnost 3M průzkumy uskutečňuje.

Věda a koronavirus

Lidé v našem regionu věří, že věda může najít odpovědi na řešení mnoha společenských problémů, včetně pandemie koronaviru. V souvislosti s tím vzrostla autorita vědců a výzkumných pracovníků. Devět z deseti dotázaných zastává názor, že společnost by měla v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru dát na doporučení odborníků. "Lidé po celém světě nyní čelí pravděpodobně největší zdravotní krizi, kterou během svých životů zažili. Z tohoto důvodu má vnímání relevatnosti a důležitosti vědeckých poznatků vzestupnou tendeci," vysvětluje Olga Čadová, která vede 3M Česko.

Většina lidí (63 %) si myslí, že díky vědě se jim bude v následujících deseti letech žít lépe, nebo minimálně stejně tak dobře jako v současné době. Téměř tři čtvrtiny dotázaných (73 % ve střední Evropě a 80 % globálně) dávají vědě mandát na to najít lék na COVID-19 a podobné viry, stejně jako na řadu nemocí dneška, jako je například rakovina (71 % ve střední Evropě vs. 62 % globálně). Věda bude hrát zásadní roli v řešení problémů souvisejících se zdravím, a potřebuje více finančních prostředků. Tento názor zastává 80 % respondentů.

Stále je kam se posouvat

Jisté bariéry však stále zůstávají. Lidé nevnímají vědu jako součást svých každodenních životů. Čtyři z pěti lidí v našem regionu (a 63 % celosvětově) nad dopady vědeckých poznatků na svůj život přemýšlí zřídkakdy nebo vůbec. Snad je to tím, že vědecký vývoj berou jako samozřejmost, nad kterou nemají důvod se pozastavovat. Ještě víc zarážející je, že každý čtvrtý člověk zastává názor, že kdyby věda neexistovala, jeho život by to nijak zásadně neovlivnilo. To velmi kontrastuje s misí 3M a mottem společnosti: "Science. Applied to Life". "Věda není zavřená v laboratořích, je všude kolem nás. Přenášíme vědecké poznatky do praxe. Ať už to jsou odlehčené materiály pro ekologičtější automobilový průmysl, ostřejší brusiva pro snadnější práci, lepší ochranné pomůcky pro větší bezpečí při práci, nebo promyšlenější náplasti pro prevenci infekcí, za každým malým zlepšením je bezpočet hodin vědecké práce a zkoumání," dodává Olga Čadová ze 3M.


Zdroj: Tisková zpráva 3M


State of Science Index (SOSI) je platforma, prostřednictvím které společnost 3M celosvětově sleduje postoj lidí k vědě. Průzkum probíhal v roce 2020 celkem ve 14 zemích, v každé na reprezentativním vzorku 1000 dospělých osob. Globální výsledky jsou dostupné na webu https://www.3m.com/3M/en_US/state-of-science-index-survey/

O společnosti 3M

3M je přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost - v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí. Výrobky 3M se nabízí například pod značkami Scotch®, Post-it®, 3M™ Spofaplast®, FUTURO™, VHB™, Dual Lock™, Scotch-Brite™, Trizact™, Cubitron™, Bumpon™, 3M™ Novec™, Dyneon™, Thinsulate™, Ceradyne®, Peltor™, Speedglas™ a dalšími.

3M Česko, spol. s r.o. působí jako výhradní zastoupení 3M Company na českém trhu. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy. V každé oblasti činnosti 3M navazuje na 100 let v oblasti inovací. V Praze má vlastní Inovační centrum 3M (Application Development Lab / ADL) pro vývoj a testování zákaznických aplikací.