Tradiční týden mozku začíná již v pondělí

10.03.2022

Co nového víme o fungování mozku, jak fungují cirkadiální rytmy nebo proč je spánek důležitý? I o tom bude letošní festival Týden mozku, který přináší bohatý program pro děti, studentky a studenty i dospělé. Letošní ročník tradičního festivalu začíná v pondělí 14 března. 

Týden mozku Akademie věd ČR je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) - celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Letos se koná již 23. ročník festivalu, který nabídne bohatý program online, ale i na jednotlivých institucích po celé České republice. Kompletní program naleznete na webu

Jedním z míst, které je do akce zapojí je například Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy, která v prostorech Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje pořádá sérii krátkých přednášek, které populární formou přiblíží fungování lidské paměti, proces spánku, mozeček a jeho funkce nebo nastavení našich biologických hodin.

"Týden mozku je svátkem pro každého, kdo se zajímá o zkoumání mozku, tedy odvětví mnohdy záhadnější než život v Mariánském příkopu. Co se děje s pamětí nebo s tzv. biologickými hodinami, když jsou vystaveny nedostatku spánku, světelnému smogu a dalším stresorům? Tyto a jiné otázky nám přiblíží špičkoví vědci Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje," představuje letošní program ředitel knihovny Daniel Bechný. 

Zdroj: Týden mozku, Lékařská fakulta v Plzni UK, redakčně upraveno