Premiéra dokumentu: Jak kluk z Třince zachraňuje slony

07.10.2022

Každých patnáct minut zemře v africké divočině slon lidskou rukou. Tempo jejich vymírání je tak rychlé, že za chvíli nebude hlavně kvůli pytlákům v přírodě ani jeden. Zabránit tomu chce zoolog Arthur Sniegon z Třince, který před dvanácti lety založil společnost Save-Elephants. Neúnavně bojuje nejen za přežití slonů, ale i dalších ohrožených zvířat ve střední Africe.

Arthurovo úsilí v ochraně přírody zachycuje nový krátký film The Elephangelist mladých tvůrců Lukáše Hodise a Jakuba Chlouby. Ti s vědcem strávili v Africe 14 dnů a natočili jedinečné snímky ze života českého aktivisty v terénu. Diváci budou svědky mapování konkrétní oblasti Tsoulou na západě Konga a také uvidí odvážné rozkrývání pytláckých sítí a obchodníků se slonovinou i jinými wildlife produkty, které jsou žádaným artiklem převážně na asijských trzích.

"Vyhubení slonů může mít fatální důsledky na chod přírodních ekosystémů. Právě sloni totiž patří mezi hlavní distributory živin pro další organismy. Bez nich tak může dojít k razantnímu snížení biodiverzity, která svými procesy ovlivňuje kvalitu našich životů," říká Arthur Sniegon a zdůrazňuje, že ochrana ohrožených druhů zvířat je jedním ze základních předpokladů, jak můžeme zachovat rozmanitost a funkčnost naší přírody.

Dokumentaristé chtějí na příběhu zoologa ukázat, jak může každý jedinec přispět k řešení globálního problému. "Lidé ke svým rozhodnutím často potřebují silné příběhy, které v nich probudí emoce a touhu je následovat. Příběhy jsou způsobem, jak ukázat lidem cestu k zapojení do změny. A právě proto chceme Čechy jedním takovým inspirovat," popsal cíl filmového projektu producent Lukáš Hodis. Jedná se jeho druhý snímek. Prvním byl příběh Nitěnky, který má na internetu přes milion zhlédnutí a zvítězil v kategorii dokumentárních filmů na festivalech Mladé vize a České vize.

Příběh Čecha, který mění osud slonů v Africe

Arthur Sniegon studoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a projekt Save-Elephants, který vede, je jedinou českou dlouhodobou stopou ve střední Africe na záchranu mizejících druhů. Jeho dobročinná organizace monitoruje divočinu, potírá ilegální obchod, pracuje s domorodci, šíří osvětu. Aktivista jako skrytý agent působí jako volavka při odhalování překupníků. Dokument zachycuje i s pomocí záběrů z dronů okamžiky jeho práce v terénu, místa, kde sloni žijí, ale také umírají.

"S dokumentaristy jsme také natočili mokřad, tzv. salinu, kde je v půdě mnoho minerálů, a proto se tam z pralesa stahuje velké množství býložravců – např. slonů, antilop, buvolů. Umístili jsme tam fotopasti a uvidíme, co se na tom místě děje," líčil zoolog, který by v budoucnu rád oblast Tsoulou převzal pod správu a ochranu. Jedná se totiž o lokalitu, která je unikátní z hlediska biodiverzity a geologických úkazů. " Jakožto budoucí potenciální externí partneři jednáme s konžskou vládou a dalšími institucemi, protože to místo má také velký potenciál pro ekoturismus." 

Premiéra dokumentu se uskuteční v neděli 16.října online. Následující týden ve čtvrtek 20. října zorganizují autoři v Praze veřejné promítání spojené s odbornou diskuzí. Lidé budou mít možnost podpořit Arthurovy aktivity sbírkou přes Donio.cz.

Více o projektu zde.

Tvůrci filmu jsou Jakub Chlouba (režisér), Radek Karko (wildlife fotograf), Lukáš Hodis (producent) a David Alexa (produkční a odborný konzultant). Společně mají více než 10 let zkušeností s filmovou produkcí a fotografií. Ve své práci se primárně zaměřují na dokumentární tvorbu. Nejčastějšími náměty jsou inspirativní příběhy lidí nebo témata spojená s divokou přírodou. Jednotliví členové stojí za snímky jako jsou The Forgotten Art of Photography, Nitěnky - Příběh bez předsudků nebo Future for the Maasais (premiéra konec roku 2022).

Zdroj: Martina Vysloužilová, Elephangelist