Popularizujte vědu a staňte se Českým vševědem

15.03.2022

Vědeckou show nabídne nová soutěž Český vševěd. Přichází s ní Noc vědců, na jejíž organizaci se aktivně podílí i Univerzita Palackého. Vševěd je určen všem vědcům a vědkyním, kteří chtějí popularizovat výsledky své práce. Přihlašovat se lze do konce března.

"Budeme společně hledat nejlepšího popularizátora nebo popularizátorku české vědy. Hledáme Českého vševěda 2022. Naším cílem je ještě více přiblížit vědu veřejnosti. Současně chceme předat divákům nejen nadšení pro vědu a kus vědění samotného, ale také ukázat, co se děje za dveřmi vědeckých ústavů a pracovišť," uvedla Karolína Křtěnová, koordinátorka této celonárodní show.

Jak se můžete do soutěže přihlásit? Podmínkou účasti je podle propozic pořadatelů natočení krátkého videa na mobilní telefon, kterým představíte publiku sebe i obor své činnosti, tím se rozumí vědecké téma podané popularizační formou. Zaslaná videa o maximální délce 150 sekund budou zveřejněna na facebookové stránce Noci vědců ve speciálně vytvořené události. Zasláním videa a přihlášky automaticky vstupujete do předkola, ve kterém odborná porota na základě vybraných parametrů vytvoří soutěžní skupiny. Ty pak budou mezi sebou bojovat o další postup. Z předkola vás blíž k finále posune hlasování veřejnosti. Soutěžící s vyšším počtem hlasů automaticky postupuje do dalšího kola. Tak se bude pokračovat, než bude známo deset nejlepších videí. Následně odborná porota vybere šest soutěžících, kteří změří síly ve finále formou science slamu. Finálový večer pak proběhne za účasti veřejnosti 13. září 2022 v kině Scala v Brně.

Všechny důležité informace, přihlašovací formulář i velmi dobré rady, jak svůj příspěvek technicky a obsahově zvládnout, najdete zde.

Zdroj: Žurnál Online zpravodajství z Univerzity Palackého v Olomouci  

Text: Ivana Pustějovská