Novinky z českých science center, hvězdáren a planetárií

18.03.2022

Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou návštěvníky do světa poznání a neustále nabízejí originální a nové programy i expozice. I v této pohnuté době si mohou malí i velcí návštěvníci vybrat ze zajímavých programových tipů a objevovat krásy vědy v Ostravě, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Plzni nebo Liberci.

Týmy institucí České asociace science center (ČASC) se připojily k pomoci Ukrajině, která se potýká s nesmyslnou agresí ze strany Ruska. Občané napadené země, kteří v České republice hledají pomoc, mohou alespoň na chvíli zapomenout na útrapy války a navštívit zdarma brněnské centrum VIDA!. Ta má ve své blízkosti Krajské asistenční centrum pomoci a uprchlíci to do science centra nemají daleko. Stejnou formu pomoci a volné vstupy zvolila také liberecká IQLANDIA.

Svět techniky v Ostravě nabízí využití volného času ukrajinským maminkám s dětmi. Navázal mimo jiné spolupráci se Salesiánským střediskem volného času Don Bosco v Ostravě, které se momentálně stará o desítky uprchlíků z Ukrajiny. V Dolních Vítkovicích také proběhne benefiční koncert s názvem Janáčkova filharmonie Ostrava a Aneta Langerová pro Ukrajinu. Pořadatelem je Český červený kříž (ČČK), veškerý výtěžek ze vstupného poputuje k přímé pomoci na Ukrajinu.

Zaměstnanci a příznivci Techmania Science Center založili výzvu a přes portál darujme.cz vybírají peníze na válkou postiženou zemi a také poskytují vstupné zdarma pro občany napadené země ve spolupráci s Magistrátem města Plzně.

Hvězdárna a planetárium Brno zase věnuje volnou vstupenku každému, kdo přispěje ve prospěch účtu SOS UKRAJINA organizace Člověk v tísni. Pevnost poznání v Olomouci zorganizovala víkendovou benefiční akci Pevnost Ukrajině! a výtěžek ze vstupného ve výši 85 tisíc korun věnovala na sbírku Paměti národa.

"Je tragické a neuvěřitelné, co se děje tak blízko nás. Nikdo z nás si nedovedl ani představit to, čeho jsme svědky. Může nás těšit vědomí, že se dokážeme semknout a najít způsob, jak pomoci. Rozhodli jsme se přispět tím, co umíme. Chceme pomoci lidem utíkajícím ze zbědované a válkou zmítané země překonat těžké období třeba návštěvou našich zařízení a sbírkami získané finanční prostředky věnovat na užitečnou a potřebnou pomoc," řekla Ivana Češková, ředitelka České asociace science center.

Co nového v expozicích připravila jednotlivá popularizační centra?

V Techmanii je od ledna otevřená expozice Filmohraní s rozlohou 700 m2, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet a pochopit, jak fungují moderní i klasické filmové triky, jako je klíčování, zpomalený obraz či hrátky s perspektivou. Návštěvník si interakcí s jednotlivými exponáty může natočit svůj vlastní film, v němž si zahraje hlavní roli.

Svět techniky v Ostravě zve na Dětský svět, který se těší velkému zájmu z řad veřejnosti. "Na ploše velké téměř tisíc metrů čtverečních vzniklo opravdové království pro děti od dvou do šesti let. Dospělí tam pomáhají dětem plnit úkoly a hrají si společně s nimi. 28. dubna se v centru otevře multimediální výstava Baník Expo, která nabídne řadu interaktivních expozic zaměřených na historii, současnost, i budoucnost klubu FC Baník," pozvala do Ostravy Renata Červená, manažerka marketingu a PR Dolní oblasti Vítkovice, jichž je Svět techniky součástí.

V libereckém science centru iQLANDIA odpovídají na elementární otázku: "K čemu mi to bude?", která je často pokládána v souvislosti s matematikou. Návštěvníky lákají na novou expozici MatematikUm, která je jediná svého druhu v České republice. Lidé tam najdou komplexní soubor didaktických pomůcek a programů. Ty jsou zaměřeny na kritická místa učiva a na matematiku v praxi.

V Hvězdárně a planetáriu Brno je vystaven EXPOmodul. Je to upravený exponát ze světové výstavy EXPO. Zájemcům pomůže prozkoumat svět mikro a makro na vlastní kůži. Tým hvězdárny chystá také na 26. března Dny dětské onkologie s bohatým programem.

Lidé mohou přijmout pozvání do vědeckého parku VIDA! Organizátoři zvou ve dnech 18. a 19. března například na robotický fotbálek, popovídání s mluvícím robotem Karlem Pepperem nebo na kybernetické klání mezi roboty z lega Mindstorm. Brněnské centrum láká také na výstavu COFFEE, na níž návštěvníci prozkoumají kávu jako rostlinu, objeví chemické procesy s ní spojené a seznámí se s technologiemi, které ji provází už po staletí.

"Letos v dubnu si připomeneme 75. výročí položení základního kamene hvězdárny. K této příležitosti připravujeme přednášky a návštěvníci si budou moct prohlédnout výstavu o historii zařízení. Mezi další zajímavé programy pro širokou veřejnost patří srpnové pozorování meteorického roje Perseid, Noc vědců nebo v říjnu pozorování částečného zatmění Slunce," pozval ředitel Hvězdárny a planetária v Hradci Králové Miroslav Krejčí.

V Planetáriu Ostrava mohou lidé 20. března zažít Jarní vesmírné odpoledne. Nastává jarní rovnodennost a s ní i začátek astronomického jara. Kromě celooblohových pořadů v Sále planetária se mohou zúčastnit Astrohrátek a dílniček pro nejmenší děti. V případě hezkého počasí se podívají, jak vypadá jarní tvář naší nejbližší hvězdy.

Pevnost poznání v Olomouci zase přichází s novými exponáty větrná spirála, koloběh vody a Q robotem. Dokončena je také obří céva k mozku, která je doplněná interaktivními prvky a videoprojekcí.

ČASC zastřešuje osm institucí, které usilují o atraktivní popularizaci vědy, technologií a inovací. Nabízí zábavně vzdělávací programy pro nejširší veřejnost a slouží i jako doplněk školního vzdělávání. Pro tento rok chystá společné výjezdní aktivity.

"Našim cílem je provázat společné aktivity a zapojovat se do významných popularizačních akcí společně, protože každé science centrum je unikátní a vyniká v jiné oblasti popularizace vědy a vzdělávání obecně. Veřejnosti tak nabídneme spoustu zajímavých aktivity, které často připravujeme i s dalšími partnery. Společně se tak zapojíme například do programu Veletrhu vědy a výzkumu AV ČR a připravíme stanoviště nabité tím nejlepším z naší nabídky. Zaměříme se také na sdílení dobré praxe napříč jednotlivými science centry, abychom společně zvýšili kvalitu námi připravovaných popularizačních výstupů," vysvětlil Roman Chvátal, programový koordinátor ČASC.

Zdroj: Česká asociace science center