Nové MIT muzeum zve k návštěvě

13.09.2022

Již 2. října se otevře MIT muzeum na nové adrese 314 Main Street v Cambridge ve státě Massachusetts. "Nové muzeum" nabídne nové výstavy a programy, rozšířený muzejní obchod a další novinky, to vše na ploše více než pět tisíc čtverečních metrů.  Klade si za cíl zpřístupnit inovace a výzkum všem a představit to nejlepší z oblasti STEAM (věda, technologie, inženýrství, umění a matematika).

Muzeum MIT 'obrátí MIT naruby' a zve návštěvníky k účasti na probíhajících výzkumech a ukazuje, jak věda a inovace utvářejí budoucnost společnosti. Exponáty jsou informativní i interaktivní a umožňují návštěvníkům v jedné místnosti psát poezii s umělou inteligencí (AI), zatímco v té sousední se zamýšlí nad dopadem AI na budoucnost práce. 

Mezi nejzajímavější prvky v galeriích patří například prototyp laserové interferometrické observatoře gravitačních vln (LIGO) nositele Nobelovy ceny Rainera Weisse, která prokázala Einsteinovu teorii relativity; hvězdné stínítko použité na misi NASA-MIT Starshade Rendezvous navržené Sarou Seagerovou, které umožňuje fotografování exoplanet; diplom průkopnického architekta a profesora Roberta Robinsona Taylora, prvního černošského absolventa MIT, z roku 1892 či naváděcí počítač Apollo (Block II), který měl zásadní význam pro úspěch misí Apollo. 

"Otevření muzea MIT doplňuje trojici prostor - včetně uvítacího centra a dvou akrů komunitní zeleně -, které tvoří srdce brány do našeho kampusu," uvedla prorektorka MIT Cynthia Barnhartová. "Muzeum, které je otevřené veřejnosti a které vzniklo díky štědré skupině dárců a podporovatelů, představuje historický přínos MIT k vědě a technice a zpřístupňuje světu umění a artefakty institutu. Těšíme se, až na podzim přivítáme v muzeu veřejnost a oslavíme tento významný milník pro MIT."

K hlavním lákadlům k návštěvě patří čerstvě koncipované výstavy představující předměty z bohatých sbírek muzea čítajících více než jeden milion předmětů spolu se zápůjčkami uměleckých děl a artefaktů; prostor pro pořádání akcí a setkání The Exchange a praktické centrum Maker Hub, kde mohou diváci experimentovat s uváděním vědeckých nápadů do praxe.

"Muzeum MIT vědomě stojí na rozhraní mezi světoznámým výzkumným ústavem a širším světem. Plánujeme 'obrátit MIT naruby' tím, že zviditelníme a zpřístupníme to, co MIT dělá, všem. Návštěvníci uvidí, že se soustředíme na otázku: Co všechno tato intenzivní tvořivost, výzkum, inovace, výuka a učení znamenají - v neposlední řadě pro širší komunitu, jejíž jsme všichni součástí?" řekl ředitel muzea MIT John Durant.

Více informací na webu

Zdroj: MIT