Jak se dělá věda na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity

19.02.2022

Video seriál "Jak se dělá věda na Filozofické fakultě JU" představuje to nejzajímavější z vědeckých a badatelských aktivit jednotlivých ústavů Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Dvanáctidílná série s premiérou 14. 2. 2022 odstartuje letní semestr aktuálního akademického roku.

Myšlenka realizovat video seriál, který by poutavou a srozumitelnou formou přiblížil vědu stávajícím příznivcům a studentům fakulty, ale i široké veřejnosti, vznikla nedlouho po vydání publikace "Jak se dělá věda na Filozofické fakultě JU" z roku 2020. Tato publikace zprostředkovává odborné poznatky a zvyklosti oborů, jež se řadí mezi humanitní vědy, ale také představuje jejich základní pilíře a odpovídá na otázky, k čemu tyto vědy slouží a co obnáší jejich studium.

Na podzim roku 2021 bylo natočeno 12 videoreportáží s cílem představit a popularizovat vědeckou činnost způsobem, který se v dnešní hektické době plné krátkého audiovizuálního materiálu těší největší oblibě. Natáčení probíhalo nejen na půdě Filozofické fakulty a kampusu JU, ale i na zámku v Českém Krumlově, na hradě Rožmberk, v Archivu Národního muzea v Praze, v selském muzeu Michalův statek v Pohledi u Světlé nad Sázavou nebo v Alšově jihočeské galerii.

Pavel Král, proděkan pro zahraniční vztahy a rozvoj Filozofické fakulty JU, k tomu uvedl: "Ačkoliv se jedná o projekt s edukativním účelem, jednotlivé epizody seriálu nejsou obyčejnými přednáškami z jednoho místa v jednom čase. Videoreportáže byly natočené podle připravených scénářů. Účinkující akademici a studenti se tak s nadsázkou na chvíli stali součástí malého filmového štábu."

Seriál bude nahráván jednou za dva týdny do veřejného playlistu YouTube kanálu Filozofické fakulty JU a na další sociální sítě fakulty od 14. 2. do 18. 7. 2022.

Harmonogram video seriálu Jak se dělá věda na Filozofické fakultě JU:

14. 2. 2022: O čem vypráví pozdně renesanční jídelna na Rožmberku? - prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.

28. 2. 2022: Textové struktury, žákovské korpusy a počítačové zpracování jazykových dat - doc.  PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D., Francois Dendoncker

14. 3. 2022: Jak to, že některé knihy přežívají století a jiné umírají v dětském věku - prof. PaedDr. Vladimír Papoušek, CSc.

28. 3. 2022: Karlův Hrádek - Výzkumné a výukové středisko archeologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích 2019 - prof. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc., Mgr. Martin Pták

11. 4. 2022: Knihovna jako místo poznání - prof. PhDr. Jitka Radimská, Dr., Mgr. et Mgr. Václav Grubhoffer, Ph.D.

25. 4. 2022: Vývoj rakouské demokracie v kontextu moderní soutěživé politiky - PhDr. Miroslav Šepták, Ph.D.

9. 5. 2022: Jak se na nás dívají středověké sochy a obrazy? - Mgr. Hynek Látal, Ph.D.

23. 5. 2022: Co s mrtvými spisovateli a zaprášenými knihami? - prof. PhDr. Dalibor Tureček, DSc.

6. 6. 2022: Neznámí vesničané? Rodinný život našich předků v 18. a 19. století - PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

20. 6. 2022: Současná britská próza - doc. PhDr. Ladislav Nagy, Ph.D.

4. 7. 2022: Památníky raného novověku - nejen alba přátel, ale i mnohostranný pramen doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc.

18. 7. 2022: Jak si poradit se záludnostmi při překladu právních textů? -  PhDr. Jana Pešková, Ph.D., JUDr. Mgr. Ivo Petrů, Ph.D.

Zdroj: Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích