Dvacátý ročník Týdne vědy a techniky

27.10.2020

Ve dnech od 2. do 8. listopadu 2020 se uskuteční již 20. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice - Týden vědy a techniky. Vzhledem k aktuální situaci se letos poprvé uskuteční online, i tak se ale návštěvníci mohou těšit na velmi zajímavý program. Portál Vědavýzkum.cz je mediálním partnerem festivalu.

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice. Festival je určen jak studentům středních škol, tak široké veřejnosti. Účast na všech akcích je tradičně zdarma. Nezapomeňte, že je třeba si na vybrané akci rezervovat místo předem. Můžete tak učinit na webu festivalu po rozkliknutí detailu konkrétní akce.

Letošní 20. ročník festivalu bude reflektovat dvě nosná témata: "130 let historie neuniverzitního výzkumu v českých zemích" a "Pracoviště Akademie věd ČR v boji s koronavirem COVID-19".

A na co konkrétně se můžete těšit? Velice aktuální vzhledem k současné pandemii jistě bude přednáška "Kde se tady vzaly? Aneb O původu virů", kterou povede Ondřej Lenz z Biologického centra AV ČR. Svého času nebudou litovat ani posluchači přednášky "Jak přistát na Měsíci a jak vystřízlivět", na níž Václav Mácha z Matematického ústavu AV ČR nejdříve vysvětlí pojem derivace, zejména její praktický význam. Poté ukáže praktické použití diferenciálních rovnic na příkladech nejen z fyziky. Z trochu jiného soudku je přednáška "Nejezte tu gorilu! Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše", kterou povede Tamara Fedorova z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Přednáška bude zakončena diskusí o argumentech pro a proti konzumaci masa z pralesa.

Za zhlédnutí bude jistě stát film Robotika v zemědělství, který ukáže praktické ukázky výsledků robotického týmu, nebo film Prototypová laboratoř ProLab Technické fakulty, který vás nechá náhlednout pod pokličku této laboratoře. Po obou filmech bude následovat online beseda.

Program Týdne vědy a techniky toho samozřejmě nabídne mnohem víc. Kompletní program naleznete zde.

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Týden vědy a techniky