Věda a umění: ČVUT zve na výstavu v Betlémském paláci

28.12.2021

Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT (ÚTEF) ve spolupráci s malířkou Kateřinou Smetanovou pořádá nový projekt pro veřejnost s názvem Věda a umění. Během komentované prohlídky se umělkyně i vědci snaží odpovědět na otázku, jak blízko k sobě věda a umění má.

V zajímavých prostorech barokního paláce, v nichž ÚTEF sídlí od roku 2019, jsou umístěny obrazy a tapisérie Kateřiny Smetanové. Autorka během přibližně 90 minut účastníkům podá výklad svých děl i umělecké tvorby. Zároveň vědečtí pracovníci ÚTEF přímo v laboratořích umožní návštěvníkům nahlédnout do světa vědy a seznámí je zajímavou formou s tím, jakým způsobem je lidstvo schopné zkoumat mikrosvět a fyziku elementárních částic. Z prohlídky je tak možné si odnést představu o tom, jak blízko k sobě věda a umění má.

Kateřina Smetanová v katalogu výstavy uvádí: "Vědci i výtvarníci mají mnoho společného: talent, tvůrčí myšlení, zručnost neboli znalost řemesla, což je umění realizovat nápady, práci o samotě, neustálé přemýšlení o tématu, pochybnosti o nastoupené cestě, pak odhodlání nepolevit, nevzdávat se. V určité fázi potřebují vystoupit z klauzury a předložit výsledky své práce kolegům, lidem."

Další komentovaná prohlídka se koná 13. ledna 2022 a postupně budou nabízeny další termíny. Vzhledem k omezené kapacitě jedné prohlídky na 20 osob je pro účast nutná registrace

Zdroj: ČVUT, redakčně upraveno