Ceny AV ČR za popularizaci výzkumu

07.11.2021

Na úvod Týdne Akademie věd ČR se předávaly Ceny předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Za dlouhodobou činnost v této oblasti předsedkyně AV ČR ocenila tři osobnosti ze tří hlavních vědních oblastí Akademie věd ČR (živá příroda, neživá příroda, humanitní vědy).

V kategorii živá příroda si ocenění z rukou členů Akademické rady Markéty Pravdové a Ondřeje Beránka převzal Miloslav Jirků z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. V posledních letech se aktivně zasazuje za přirozenou krajinu spásanou velkými kopytníky - konkrétně v rezervaci ve středočeských Milovicích (psali jsme o ní v článku Milovická krajina ožívá pod kopyty znovuzrozených praturů).

V kategorii humanitních věd si ocenění za popularizaci oboru vysloužila Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR. Specializuje se na dějiny středověku a často vystupuje jako expertka v pořadech České televize, Českého rozhlasu i tištěných médiích.

V kategorii neživá příroda si ocenění za popularizaci oboru odnesl Roman Neruda z Ústavu informatiky AV ČR. Dlouhodobě se věnuje vzdělávání a předávání nadšení pro informatické vědy, stojí například za iniciativou 100vědců - setkávání nadaných středoškolských studentů a jejich pedagogů s vědci. Je jedním z kmenových členů Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), které se zabývá mimo jiné modelováním vývoje pandemie covidu-19 a jejího vlivu na společnost.

Zdroj: Akademie věd ČR