AKTUALITY

Letošní Noc vědců s podtitulem Člověk a robot se poprvé uskuteční kompletně online. Těšit se můžete na množství zajímavých přednášek, virtuálních prohlídek, workshopů a dalších událostí. První zajímavé akce můžete sledovat online z pohodlí svého domova už od 15. listopadu, program pak bude vrcholit 27. listopadu 2020.

V úterý 10. listopadu proběhl první ročník konference Jak a proč komunikovat vědu, který v době koronavirové pandemie, kdy sílí potřeba vědeckých informací, přilákal i do online prostředí téměř devadesát účastníků.

Ve dnech od 2. do 8. listopadu 2020 se uskuteční již 20. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice - Týden vědy a techniky. Vzhledem k aktuální situaci se letos poprvé uskuteční online, i tak se ale návštěvníci mohou těšit na velmi zajímavý program. Portál Vědavýzkum.cz je mediálním partnerem festivalu.

"Sociální sítě jsou novým komunikačním kanálem, který nelze ignorovat," zaznělo opakovaně na online workshopu s názvem Věda a sociální sítě, který proběhl v úterý 13. října 2020. Toto téma přilákalo téměř třicet vědců a zástupců vysokých škol, výzkumných institucí a regionálních center z celé České republiky. V roli lektorů se představili Barbora...

V polovině srpna se uskutečnila v příjemném prostředí hotelu Antoň v Telči Letní škola pořádaná společností alevia. Tématem třídenního setkání, kterého se zúčastnilo 25 lidí z nejrůznějších univerzit a vědeckých institucí, byla komunikace vědy a medializace a popularizace výstupů výzkumu.

Komunikaci vědy (Science Communication) lze obecně definovat jako sdílení informací a nejnovějších vědeckých poznatků, vzdělávání, vytváření zájmu a zvyšování povědomí o vědeckých tématech. Komunikovat mohou přímo vědci a vědkyně, výzkumné instituce, učitelé, novináři nebo vědečtí nadšenci. Prvním zdrojem informací by ale vždy měli být přímo vědci...

Covid na mozku

21.07.2020

Je všední den, blíží se konec školního roku a na tomto místě bývá obvykle až nezdravě rušno. Číslem řečeno dva tisíce dětí pohromadě a každý den zas a znovu. Prostě vrchol sezony. Teď je parkoviště libereckého science centra IQ Landia úplně prázdné. Není koho vítat.

Sociální sítě pronikají zásadním způsobem i do života vědců a výzkumných organizací. Jsou nedílnou součástí především medializace a popularizace výstupů výzkumu a vývoje. Společnost alevia pořádá v úterý 13. 10. 2020 v Praze mimořádný workshop na téma Věda a sociální sítě.